Gmina Środa Śląska

 

Witamy w Mieście Skarbów!

Środa Śląska to jeden z najstarszych w Polsce ośrodków miejskich (prawo średzkie z 1235 r). Miasto z charakterystycznym centralnym rynkiem powstało już w XII w. tuż przy drodze na szlaku handlowym łączącym Europę wschodnią z zachodnią, a prawo średzkie stało się wzorcem prawnym dla ponad 132 miast Śląska. Ziemia średzka słynie z klejnotów monarszych zwanych „Skarbem Średzkim”.

 

Miejsko-wiejska gmina Środa Śląska położona jest w centrum Dolnego Śląska, w miejscu krzyżowania się ważnych szlaków komunikacyjnych takich jak: droga krajowa nr 94 (Korczowa – Wrocław – Jędrzychowice) oraz droga wojewódzka  nr 346 (Środa Śląska – Kąty Wrocławskie – Oława). Przecinająca gminę droga krajowa nr 94, bliskość Wrocławia i wrocławskiego lotniska, połączenia kolejowe oraz dogodny dojazd do autostrady A4 (E-40 Drezno – Wrocław – Kijów) sprawiają, że można tu dotrzeć łatwo i szybko z każdego kierunku. Dodatkowym atutem gminy jest połączenie z linią kolejową E-30 (Wrocław – Zgorzelec – Drezno).     mapa trasy

Gmina Środa Śląska obejmuje obszar o pow. 214,93 km kw. Zamieszkuje tu ponad 19 tys. osób, z czego w samym mieście 9 tys.  Sieć osadniczą tworzy 27 miejscowości rozmieszczonych równomiernie wokół miasta, które obecnie jest nie tylko siedzibą władz gminy lecz także liczącego prawie 50 tys. mieszkańców powiatu średzkiego śląskiego.

Partnerami Gminy Środa Śląska są:

– Kamionka Buska (Ukraina),
– Saterland (Niemcy),
– Štěpánov (Czechy).

 

Sprzyjająca inwestycjom biznesowym

Gmina Środa Śląska wychodzi naprzeciw przedsiębiorcom, wprowadzając szereg ułatwień, także podatkowych. (m.in. zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej dla nowych inwestorów oraz preferencje dla tych, którzy już prowadzą swoją działalność na terenie gminy Środa Śląska). Ponadto dzięki owocnej współpracy z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną rozwijamy nasze podstrefy. O dobrym klimacie dla inwestycji w gminie Środa Śląska świadczą nasi najwięksi partnerzy, jak np. BASF, Pittsburgh Glass Works, XEOS, Eldisy, Voestalpine, Röben Ceramika Budowlana.

    fabryka

 

park

Atrakcyjna i warta zamieszkania

Argumentami za mieszkaniem na terenie gminy są m.in. niskie ceny gruntów oraz baza edukacyjna, której stała modernizacja to jeden z priorytetów tutejszego samorządu. W Środzie Śląskiej działa nowoczesny żłobek, a gmina zajmuje wysokie miejsce w Aglomeracji Wrocławskiej pod względem zapewnienia miejsc przedszkolnych. Dzieci i młodzież mają możliwość kontynuowania nauki na kolejnych etapach kształcenia. Dodatkowym udogodnieniem stało się uruchomienie w styczniu 2018 r. gminnej komunikacji zbiorowej wykorzystującej pojazdy elektryczne.

 

Idealna do odpoczynku i rekreacji

Szeroką ofertę co roku przygotowuje Dom Kultury w Środzie Śląskiej. Prowadzone są tu m.in. zajęcia z tańca nowoczesnego i ludowego, fitnessu, zajęcia językowe, muzyczne, warsztaty teatralne, plastyczne, czy z zakresu grafiki komputerowej. Działa tu też nowoczesne Cyfrowe Kino, które umożliwia oglądanie wyczekiwanych premier w technologii 2D i 3D. Doskonałym miejscem do spędzania wolnego czasu jest również Centrum Sportu i Rekreacji w Środzie Śląskiej (kompleks boisk, akwen Kajaki, sezonowe lodowisko) oraz Średzki Park Wodny wraz z saunami, jacuzzi i basenem sportowym. Na odwiedzających czekają również zabytki, tereny zielone, liczne ścieżki rowerowe i edukacyjne oraz szlaki turystyczne.

    park wodny