Światowy Dzień Sybiraka

17 września w Środzie Śląskiej uroczyście obchodzono Światowy Dzień Sybiraka. W kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego ks. Rafał Kasprzak odprawił mszę, a następnie pod tablicą pamięci Sybiraków złożono kwiaty i znicze. 

 Wieńce pod tablicą złożyli przedstawiciele Związku Sybiraków w Środzie Śląskiej, lokalne władze wraz z wojskiem oraz dyrekcja wraz z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Rakoszycach. W obchodach uczestniczyli także przedstawiciele Związku Kombatantów Wojennych oraz Oddziału Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Środzie Śląskiej oraz innych lokalnych organizacji.

– Dzisiejszy dzień jest bardzo ważny także z tego powodu, że  w Białymstoku otwarto oficjalnie Muzeum Sybiru, które upamiętnia zsyłkę tysięcy polskich rodzin i tragiczne losy ludzkie na Sybirze – mówił podczas krótkiej części oficjalnej burmistrz Adam Ruciński. – Muzeum to pozwoli na utrwalenie w przyszłych pokoleniach wiedzy i pamięci o ciężkich losach Polaków podczas II wojny światowej oraz o ich walce o przetrwanie w ekstremalnych warunkach Sybiru.

Włodarz średzkiej gminy jednocześnie zadeklarował organizację przez Gminę Środa Śląska wyjazdów do Muzeum dla członków Związku Sybiraków w Środzie Śląskiej oraz dzieci i młodzieży z gminnych szkół podstawowych. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie na  średzkim cmentarzu pod pomnikiem „Zmarli na Zesłaniu” zniczy przez dyrekcję wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Rakoszycach.