Atrakcje turystyczne

Ratusz w Środzie Śląskiej
Budynek pochodzi z XV w., wzniesiony został na miejscu wcześniejszego drewnianego. Został zbudowany na planie litery L, północne skrzydło połączono z już istniejącą wieżą więzienną – najstarszym elementem budowli. Obok najokazalszej, wyróżniającej się gotyckim sklepieniem sali rajców, w ratuszu znajdował się także sąd, waga miejska i szynk. Obecnie mieści się w nim siedziba samorządu miejskiego.

Wirtualny spacer po ratuszu

Rynek Dolny z fontanną
Zrewitalizowany w 2017 roku Rynek Dolny zupełnie zmienił swoje oblicze. W ramach inwestycji powstała nowa fontanna, siedziska do odpoczynku i nasadzenia. Istotnie zmieniło też podłoże, które wykonano z płyt granitowych. Rynek wyłączono również częściowo z ruchu samochodowego. Dzięki temu powstało miejsce przyjazne dla pieszych i turystów, „serce” miasta, gdzie można organizować wydarzenia kulturalne i akcje tematyczne, a także odpocząć z widokiem na zabytkową część miasta.
Kościół pw. św. Podwyższenia Krzyża w Środzie Śląskiej
Kościół trójnawowy ze sklepieniem krzyżowym i kolebkowym. Świątynię wraz z przyległym do niej klasztorem wybudowali ojcowie franciszkanie, a gdy opuścili miasto, w budynku zorganizowano szpital dla biednych. W końcu XVI w. kościół odbudowano dla ewangelików. Obecnie świątynia służy jako kościół parafialny parafii pw. Podwyższenia Krzyża w Środzie Śląskiej, a w dawnym zespole klasztornym mieści się gimnazjum.
Kościół pw. Najświętszej Marii Panny w Środzie Śląskiej
Fundatorem kościoła był Henryk Brodaty, a budowlę wzniesiono ok. 1220 r. w stylu romańskim. Do dziś zachowały się cenne fragmenty: wnęki w północnej ścianie prezbiterium, absydy, bazy portalu. Obecnie pełni rolę kościoła pomocniczego dla parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej.
Skarb średzki
Najwspanialszym zabytkiem wchodzącym w skład Skarbu średzkiego jest korona składająca się z 12 elementów. Każdą część wieńczy wyobrażenie orła. Została ona wykonana w drugiej połowie XIII w. Do skarbu należą również: kolista zapona, ozdobiona pośrodku kameą z chalcedonu, złote zawieszki oraz srebrne i złote monety. Całość ukryto prawdopodobnie w II połowie XIV w., a odnaleziono podczas prac budowlanych prowadzonych w Środzie Śląskiej w 1985 i 1988 roku.Wirtualny spacer po muzeum
Mury obronne w Środzie Śląskiej
Historia powstania murów obronnych sięga XIII w. Mury poprowadzono wzdłuż granic miasta i połączono je z (już dziś nie istniejącymi) zabudowaniami zamku kasztelańskiego. W kilkudziesięciometrowych odstępach wykonano półokrągłe i wieloboczne baszty. Do miasta prowadziły cztery bramy: Wrocławska, Świdnicka, Legnicka, oraz Rzeźnicza. Do dziś zachowało się ok. 1700 m. murów.
Pomnik rycerza Rolanda
Od ponad 100 lat ważnym elementem na liście miejskich pamiątek historycznych jest czynna do dziś (poza okresem zimowym) fontanna – jedna z trzech w mieście. Pochodzi z lat 1912-13. Została ufundowana przez miasto dla upamiętnienia setnej rocznicy zwycięstwa nad Napoleonem. Na cokole fontanny stoi rycerz w zbroi zwany Rolandem.
Pomnik św. Jana Nepomucena
Rzeźba barokowa z 1728 r., zlokalizowana przy wieży dzwonnicy obok kościoła św. Andrzeja w Środzie Śląskiej. W 2018 r. figura i wiodące do niech schody zostaną odrestaurowane, powróci również ozdobne ogrodzenie, okalające rzeźbę oraz donice z roślinnością.
Wieża widokowa
Gotycka dzwonnica kościoła św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej jest elementem panoramy miasta prawdopodobnie od połowy XIV w. Wybudowana na planie kwadratu o bokach 9 na 9 metrów. Na jej szczycie (32 m) znajduje się taras widokowy, do którego prowadzi 140 schodów. Można z niego podziwiać panoramę miasta i gminy, a także, przy dobrej widoczności, masyw Ślęży, Śnieżkę i wrocławski Sky Tower.
Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej
Początki kościoła św. Andrzeja sięgają XII w. Krzyżują się w nim trzy style architektoniczne: romański, gotycki i barokowy. W 1248 r. kościół najprawdopodobniej spłonął wraz z ukrywającą się w nim grupą pięciuset mieszczan. Z końcem XIII w. odbudowano nawę główną. Obecnie służy jako kościół parafialny parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej, prowadzonej przez księży salezjanów.
Dolnośląskie Sanktuarium Ekumeniczne w Bukówku
Neogotycki kościół poewangelicki z II połowy XIX w. Po II wojnie światowej kościół ewangelicki przekazano na własność Skarbu Państwa. Brak gospodarza powodował, że kościół uległ dewastacji. Dzięki zaangażowania społeczności Bukówka świątynię odbudowano i 16 grudnia 2000 roku poświęcił ją JE kard. Henryk Gulbinowicz. Od tego czasu kościół funkcjonuje jako Dolnośląskie Sanktuarium Ekumeniczne.
Kościół pw. św. Marcina w Cesarzowicach
Kościół gotycki z XVI-XVII w. Na wieży odrestaurowany i oświetlony zegar. We wnętrzu zachowane drewniane gotyckie piaskowcowe sakramentarium z chrzcielnicą i płytą nagrobną, drewniane drzwi oraz rzeźby św. Jadwigi oraz biskupa z monstrancją: barokowy krucyfiks i obrazy: Madonna, Ukrzyżowany i Chrystus w Ogrójcu. W 2017 r. uroczyście poświęcono odrestaurowany mur obronny oraz ścieżkę procesyjną.
Figura św. Jana Nepomucena w Ciechowie
Barokowa, kamienna figura z 1726 r., przedstawiająca św. Jana Nepomucena. Figura przez lata znajdowała się przy skrzyżowaniu z główną drogą. Aktualnie, po renowacji, przeniesiono ją ok 100m na zachód od pierwotnego miejsca, na zbieg ulic Jaworowej i Lipowej. Podobne figury św. Jana Nepomucena znajdują się także m.in. w Krynicznie, Świętem i Środzie Śląskiej.
Kościół pw. św. Jana Nepomucena w Rakoszycach
Wybudowany w II połowie XIX w., w roku 1893 dobudowano wieżę, a w 1993 r. rozbudowano świątynię. Podczas nawałnicy w 2015 roku zniszczeniu uległa kopuła wieży oraz dach świątyni. Mieszkańcy odnaleźli wówczas tzw. kapsułę czasu, którą zamknięto na szczycie w 1934 r. Znajdowały się w niej m.in. pocztówki, plakietki, ręcznie pisane dokumenty w języku niemieckim. Nową kopułę zainstalowano na szczycie w lutym 2016 r.
Lokalne Centrum Aktywności Wiejskiej w Szczepanowie
Nowoczesny obiekt od 2014 roku służy mieszkańcom wsi i całej gminy. Mieszczą się w nim żłobek oraz przedszkole, nie brakuje również przestronnej sali z zapleczem kuchennym – miejsca idealnego do organizacji różnego typu imprez kulturalnych. W pobliżu LCAW znajduje się także amfiteatr z 84 miejscami dla widzów oraz plac zabaw.
Kościół pw. św. Marcina w Świętem
Wzmiankowany był w 1305 r.; obecny barokowy zbudowany w 1739 r., restaurowany w 1896 i 1971-73 r. orientowany, jednonawowy,  z wieżą częściowo wbudowaną od zachodu. Kościół wraz z dawnym cmentarzem otoczony jest kamiennym murem z bramą i furtą sklepionymi półkoliście ze skrzydłami półkoliście ze skrzydłami żelaznymi z dekoracjami giętymi.